WordPress Nedir? Neden WordPress Kullanmalıyım?

Webmaster dünyasına adım attınız. Önce eğer öğrencisiyseniz ilk ücretsiz php veya asp scriptler baktınız. Uzun süre bu yol üzere gittiniz. Fakat bir yerde tikanmaya başladınız. İşte bu noktada durmak gerek. Çünkü ücretsiz php scriptlerin birçoğu güvenli değildir. Denemiş bir webmaster olarak söylüyorum. Peki ne yapmalı nerden başlamalı. Web site yapmanın birçok yolu var. Hazır scriptler, cmsler, frameworkler vs. Acaba sıfırdan Kodlama mı öğrensem yoksa hazır bir sistem mi kullansam. Bu tür sorunlar kafanızı kurcalıyordur sanırım.

Araştırmalarım sonucu hazır cms yani İçerik yönetim sistemlerin sıfırdan kodlamadan daha iyi olduğu farkettim. Çünkü daha az efor, daha fazla kazanç. Büyük yazılım firmalarına baktığınızda nerdeyse hepsi hazır sistemler kullanırlar. Çünkü daha hızlı ve daha ucuza pazarlayabiliyorlar.

Neyse gelelim meselelize wordpress de bu haberi cmslerden biridir. WordPress İçerik yönetim sistemi(cms) dir. Nedir bu içerik yönetim sistemi?

İçerik yönetim sistemi İngilizce kısaltması cms olan yazılımların alt yapısı hazırdır. Yönetim paneli ve arayüzü vardır. Siz sadece tema ve eklenti(modül) geliştirirsiniz. WordPress de yüzde yüz ücretsiz bir sistemdir. WordPress bence cmsler içinde en kolayı ve en iyisidir. Kendi web sitesinde şuanki internet sitelerinin % 30 unun wordpress ile yapıldığı yazılıdır. Bu muazzam bir rakamdır. WordPresse tema yapmakta çok kolaydır. Şuan online eğitimler çok. Kaynak sıkıntısı yok.

WordPress ile blog, firma, haber, kişisel, kurumsal ve eticaret dahil her alanda web sitesi yapılabilmektedir.

Eğer tema Kodlama ile uğraşamam diyorsanız sorun değil, ücretsiz ve ücretli hemde çok uygun fiyata binlerce tema var.

WordPress açık kaynak kodlu ve tamamen ücretsizdir. Güvenli mi konusunda da, en güvenli cms sistemlerinden biridir. Sürekli güncellenmektedir.

WordPressin iki ayrı resmi sitesi vardır.

Bunlardan tr.wordpress.com ana geliştirici firmanın sitesidir. Diğeri genel geliştiricilere açık sitedir. Bizi ilgilendiren de ikincisidir. O da tr.wordpress.org sitesidir. Tamamen Türkçe dil desteğiyle beraber geliyor.

Daha ne olsun değil mi 😁

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

+ 6 = 13