Ders 1: WordPress Temel Bilgiler: Tema Tanıtımı

Eğitim amaçlı başlattığımız bu yazı dizisine hoş geldiniz. WordPress tema kodlamanın farklı yöntemleri vardır. Bazısı framework kullanırken, bazısı sadece kodlarla tema kodlamaktadır. Tema kodlamaya ilk başladığım da bende codestar frameworkü kullanmıştım. Açıkçası framework güzel ama js dosyaları çok yer kaplıyor ve eklentilerle çakışabiliyor. Bunun için sadece kod kullanarak tema yapmak bizce daha mantıklı geliyor. tabi her yiğidin yoğurt yiyişi farklıdır. Neyse konuyu uzatmadan başlayalım.

WordPres tema kodlamaya başlamadan önce tema yapını tanımak gerekiyor. WordPressi indirelim önce. Bunun için https://tr.wordpress.org/ sitesine gidiyoruz. En altta WordPress’i Edinin diye bir buton var. Onu tıklayarak en son sürümü indiriyoruz. Zip dosyasından çıkarıp inceliyoruz. İndirdiğiniz WordPress Cms nin tüm dosyalarıdır. Zaten en temelden başlamayacam, bunları bildiğinizi farz ediyoruz.

wordpress\wp-content\themes yolunu izleyerek tema sayfasına ulaşıyoruz.

Bakınız üç farklı tema var. twentynineteen, twentyseventeen ve twentysixteen. Bunlar WordPres in varsayılan temalarıdır.

En başta ki twentynineteen temasına girelim. Çok dosya var ama bizim için önemli olan belli dosyaları görelim.

archive.php dosyası arşivi görmek için kullanılır.
comments.php yazı veya sayfalarınıza yorum alanı eklemek için gereklidir.
footer.php Sitenin en alt kısmını çağırdığımız dosyadır.
functions.php eklenti gibi çalışır. Bunu da aktif kullanacağız.
header.php temanın en üst(menü gibi) çağırmak için kullanılır.
index.php temanın anasayfasını oluşturur.
page.php temanın sayfalarını çağırmak için kullanılır.
search.php arama sayfası yapmak için kullanılır.
single.php yazı sayfası çağırmak için kullanılır.
style.css temanın WordPress tarafından tanınması için kullanılır.
screenshot.png de temanın WordPress yönetim>temalar alanında görünen küçük resimdir.

 

WordPress tema yapısı temel de bu şekildedir. Tabiki farklı eklemeler de yapılabilir. Temanın çalışması için ana dosyalar yukarıdaki gibidir.

Bu eğitimin sonuna geldik. Bir sonraki eğitimde bir html şablonu WordPress teması yapmayı göreceğiz.

 


Bunlar da İlginizi Çekebilir
WordPress Tema Kodlama Eğitimi Ücretsiz

Bu sayfada ücretsiz tema Kodlama eğitimini paylaşacağız. Bunun için html bir şablonu kullanacağız. Sırayla eğitimler tek tek eklenecektir.   Ders 1: WordPress Temasını Tanıyalım  

WordPress The requested URL was not found on this server Hatasının Çözümü

WordPress 404 not found hatası karşılaşabileceğiniz en yaygın hatalardan biridir. Bu hatanın çözümü için farklı yollar var. Yollardan hangisi size uyarsa onu kullanabilirsiniz.

WordPress Yönetim Paneli Footer Alanındaki Versiyon Bilgisini Kaldırmak

WordPress sitenizdeki footer kısmında yer alan versiyon bilgisini gizlemek isteyebilirsiniz. Bunun için iki kod paylaşacağım. Birinci kod Yönetici dahil tüm kullanıcılardan kaldırıyor. İkinci kod ise yönetici hariç diğer kullanıcılardan kaldırıyor. 1. Kod: Yönetici dahil tüm kullanıcılardan kaldırır. function my_footer_shh() { remove_filter( ‘update_footer’, ‘core_update_footer’ ); } add_action( ‘admin_menu’, ‘my_footer_shh’ ); 2. Kod: Yönetici hariç diğer kullanıcılardan […]

Yorum Yok
Yazımız ile ilgili fikirlerinizi paylaşırsanız mutlu oluruz.

48 + = 51