Redis Nedir? Ne İşe Yarıyor?

Redis, open source olarak geliştirilmiş ve gün geçtikçe popülerliliğini arttıran bir NoSQL (Not Only SQL) veritabanıdır. Nedir bu NoSQL dersek kısaca, elimizde ne bir tablo ne de tablolar arası ilişkiler. Verilerimizi JSON ya da XML formatında döküman olarak saklıyoruz ayrıca verileri disk’te değil RAM üzerinde saklamaktayız. Redis in kullanım amacı verilerinizi RAM üzerinde saklamaktır bu da bize performans açısından büyük bir artış sağlar ancak istersek belirli zaman aralıkları ile verileri disk’e kaydeder bu sayede veri tutarlılığını sağlamışta olabiliriz.. Temel yapısı <Key,Value> şeklinde olan Redis verileri String, Hash, Set, Sorted Set ve Sıralı List şeklinde tutar.

Redis bir veri yapısı sunucusudur. Açık kaynak, bellek kullanımlı, anahtar-değer deposudur. Redis “Uzak Sözlük Sunucusu” anlamına gelmektedir. Çeşitli kaynaklara göre en çok kullanılan anahtar-değer veritabanıdır. Haziran 2015’ten beri Redis Labs şirketi tarafından geliştirilmesine destek sağlanmaktadır. Ondan önce Pivol Software ve VMware şirketleri tarafından desteklenmiştir.

Redis’in desteklediği programlama dilleri;

ActionScript, C, C++, C#, Clojure, Common Lisp, Dart, Erlang, Go, Haskell, Haxe, Io, Java, JavaScript (Node.js), Lua, Objective-C, Perl, PHP, Pure Data, Python, R, Racket, Ruby, Scala, Smalltalk ve Tcl.

Avantajları;

CPU kullanımını azaltır.
Performans artışı sağlar.
IO işlemini azaltır.
Veriye ulaşımı en basite indirir.
Açık kaynak kodlu olması büyük bir avantaj.
Birçok popüler yazılım dilini desteklemektedir.
Komutları kolay ve dökümante edilmiştir.
Birçok veri türünü desteklemektedir.
Senkron çalışmaktadır.
Cluster Sharing, Sentinel, Replication gibi birçok enterprise özelliklere sahiptir.

Dezavantajları;

Veri boyutu ile doğru orantılı olarak RAM ihtiyacınız artar.
İlişkisel veritabanlarında olduğu gibi karmaşık sorguları desteklemez.
Joın Mantığı yoktur.
Transaction desteği yoktur.
Veri güvenliği için bir kontrol mekanizması yoktur.
Redis’in Kullanım Alanları
Cache (Önbellek) sistemi
Session (Oturum) sistemi
Sayaçlar
Kuyruk İşlemi
Analiz Verileri


Bunlar da İlginizi Çekebilir
WordPress Tema Kodlama Eğitimi Ücretsiz

Bu sayfada ücretsiz tema Kodlama eğitimini paylaşacağız. Bunun için html bir şablonu kullanacağız. Sırayla eğitimler tek tek eklenecektir.   Ders 1: WordPress Temasını Tanıyalım  

WordPress The requested URL was not found on this server Hatasının Çözümü

WordPress 404 not found hatası karşılaşabileceğiniz en yaygın hatalardan biridir. Bu hatanın çözümü için farklı yollar var. Yollardan hangisi size uyarsa onu kullanabilirsiniz.

WordPress Yönetim Paneli Footer Alanındaki Versiyon Bilgisini Kaldırmak

WordPress sitenizdeki footer kısmında yer alan versiyon bilgisini gizlemek isteyebilirsiniz. Bunun için iki kod paylaşacağım. Birinci kod Yönetici dahil tüm kullanıcılardan kaldırıyor. İkinci kod ise yönetici hariç diğer kullanıcılardan kaldırıyor. 1. Kod: Yönetici dahil tüm kullanıcılardan kaldırır. function my_footer_shh() { remove_filter( ‘update_footer’, ‘core_update_footer’ ); } add_action( ‘admin_menu’, ‘my_footer_shh’ ); 2. Kod: Yönetici hariç diğer kullanıcılardan […]

Yorum Yok
Yazımız ile ilgili fikirlerinizi paylaşırsanız mutlu oluruz.

4 + 4 =