WordPress Spam Yorum Engelleme Yöntemleri Nelerdir

WordPress okuyuculara yazı altında yorum yapmaları için yorum alanı sağlar. Yorum yapılırken gerçek yorumlardan daha fazla spam yorum olabilmektedir. Bir de bakmışsınız yorumlar alanı spam yorumlarla dolmuş. Bunu engellemenin birkaç yolu var.

1. Akismet Eklentisi Kurulumu

WordPress spam yorumları engellemenin en kolay yolu akismet eklentisidir. Eklentisiz çözüm arıyor olabilirsiniz ama bu eklentiyi kesinlikle kurun çok faydasını göreceksiniz.

Akismet eklentisi WordPress kurulumunda varsayılan olarak gelir. Sizin tek yapmanız WordPress yönetim paneline girip, yüklü eklentiler kısmından akismet eklentisini aktif yapmanız.

Akismet eklentisi aktif olduktan sonra kullanımı için sizden key yani anahtar isteyecek. Bunu da ücretsiz olarak yine Akismet’in kendi sitesinden temin edebilirsiniz.

Ücretsiz Akismet Anahtarı almak için buraya tıklayınız.

2. Google ReCaptcha Kullanımı

WordPress akismet eklentisini kurduk sapmaların çoğunu engelledi.   Buna rağmen hala arada spam yorumlar gelebilir. Bunları da engellemek için Google ReCaptcha kullanmanızı öneririm.

Google ReCaptcha yapanlardan doğrulama isteyeceği için, spam yorumlar tamamen ortadan kalkacaktır.

Google ReCaptcha kullanımı için buraya tıklayınız.

3. Math Captcha Kullanımı

WordPres sitenizi  spam yorumlardan kurtarmanızın bir diğer yöntemi de Math Captcha kullanmaktır. Biz kendi sitemizde Google ReCaptcha yerine Math Captcha kullanıyoruz. Yorum alanına toplama, çıkarma ve çarpma gibi işlemler koyup, okurların bunları cevaplamalarını istemektedir. İsterseniz sadece tek işlemi de kullanabilirsiniz.

Math Captchayı burdan indirebilirsiniz.

 

 


Bunlar da İlginizi Çekebilir
WordPress Tema Kodlama Eğitimi Ücretsiz

Bu sayfada ücretsiz tema Kodlama eğitimini paylaşacağız. Bunun için html bir şablonu kullanacağız. Sırayla eğitimler tek tek eklenecektir.   Ders 1: WordPress Temasını Tanıyalım  

WordPress Yönetim Paneli Footer Alanındaki Versiyon Bilgisini Kaldırmak

WordPress sitenizdeki footer kısmında yer alan versiyon bilgisini gizlemek isteyebilirsiniz. Bunun için iki kod paylaşacağım. Birinci kod Yönetici dahil tüm kullanıcılardan kaldırıyor. İkinci kod ise yönetici hariç diğer kullanıcılardan kaldırıyor. 1. Kod: Yönetici dahil tüm kullanıcılardan kaldırır. function my_footer_shh() { remove_filter( ‘update_footer’, ‘core_update_footer’ ); } add_action( ‘admin_menu’, ‘my_footer_shh’ ); 2. Kod: Yönetici hariç diğer kullanıcılardan […]

Warning: Cannot modify header information – headers already sent by output started at pluggable.php on line 945 Hatasının Kesin Çözümü

WordPres Sitemde ön uç profil sayfası hazırlarken şifre değiştirirkrn aşağıdaki hatayı veriyordu. Şifre değişiyor fakat hata bir türlü düzelmiyordu.

Yorum Yok
Yazımız ile ilgili fikirlerinizi paylaşırsanız mutlu oluruz.

37 + = 44